Uživatel má možnost specifikovat adresu pro dotazování 2 až 4 parametry:
a/ ulice (povinné)
b/ město (povinné)
c/ číslo (nepovinné)
d/ psč (nepovinné)
1/ Nepovinné parametry
V případě, že nepovinné parametry nejsou vyplněny, znamená to, že výsledná množina není podle neuvedeného parametru filtrována (ve výsledku se tedy objeví všechny záznamy, které splňují ostatní uvedené parametry). Nedoporučujeme hledat adresy bez uvedených parametrů c/ a d/ pro rozlehlejší města → pro takové případy bude dotaz často trvat až několik minut.
2/ Pravidlo "zleva" pro ulice a město.
Parametry a/ a b/ používají ekvivalent hledání "zleva" (LEFT). Tedy, aby adresa byla brána v potaz, musí z levé strany souhlasit se zadanou hodnotou parametru.
Příklad:
Pokud vstupní řetězec pro parametr a/ bude "Třída", ve výsledku se zobrazí hodnoty:
Třída míru
Třída Karla IV.
Třída Eduarda Beneše
atd..
Stejně tak pokud jako parametr b/ použijeme řetězec "Ústí", budou brány v potaz města:
Ústí nad Orlicí
Ústí nad Labem
3/ Číslo a PSČ
Parametr c/ lze považovat za číslo popisné a případně i číslo domovní. Způsob hledání se zde lehce mění v závislosti na zdroji dat. Nicméně všechny zdroje mají společné to, že pro parametry číslo a psč je hledán jakýkoliv výskyt v řetězci/adrese. Příklad:
Pokud zadám parametr c/ jako "86", potom mohu dostat výsledky:
86
86/7
5/86
1867
atd.
pokud zadám parametr d/ jako "360", potom mohu dostat výsledky:
03601
03608
13600
atd..
4/ Rychlost dotazu, optimální použití
Pokud je to možné, doporučujeme zadávat všechny 4 parametry a to s co nejvyšší přesností. Nejen, že tak znatelně dojde k urychlení dotazu, ale vrácené výsledky budou mít větší vypovídající hodnotu. Dotazy s tzv. "širokým záběrem", jsou sice validní také, ale budou prováděny zbytečně dlouho a jejich výsledek nemusí poskytnout odpovídající informaci. Je efektivnější provést několik dotazů na konkrétní adresy, než provést 1 vše-zahrnující dotaz.